NATO Tiger Meet 2024: Tygří setkání na drsném německém severu
Začátkem června se nad severozápadním Německem a rozsáhlým prostorem Severního moře uskutečnilo tradiční cvičení tygřích letek NATO Tiger Meet, jehož hostitelem se po dlouhých deseti letech stala jednotka TLG 51 ze základny Schleswig-Jagel. Prestižního setkání tygří komunity se zúčastnila rovněž čáslavská 211. taktická letka, jejíž zástupci zde tentokrát získali cenu Tiger Spirit Award za příkladnou spolupráci, přátelství a sdílení zkušeností.
Součástí prestižní tygří organizace NATO Tigers Association (NTA) se statusem „full member“ jsou již více než 13 let dvě jednotky Vzdušných sil AČR – 221. vrtulníková letka* z Náměšti nad Oslavou a 211. taktická letka** z Čáslavi. A protože „vrtulníkáři ze Sedlece“ už od loňského roku stále procházejí zásadním přezbrojením na úplně novou vrtulníkovou platformu, představovanou typy AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, je vcelku nasnadě, že čest a slávu CZECH AIR FORCE na letošním Tiger Meetu zachraňovali právě příslušníci čáslavské „tygří“ letky s Gripeny, zatímco vrtulníkáři byli zastoupeni alespoň ve formě pozorovatelů.
Do severoněmeckého Schleswigu tentokrát vyrazil omezený kontingent s dvojicí „sóláků“ JAS-39C ev. čísel 9242 (s aktuálním červeno-modro-bílým tygřím polepem pro NTM 24 na levé straně SOP a motivem lva z letošního cvičení Lion Effort 2024 na opačné straně SOP) plus 9245 a jednou spárkou JAS-39D ev. č. 9819, včetně 40-ti příslušníků létajícího, pozemního a zabezpečujícího personálu. Celému českému kontingentu velel přímo na místě podplukovník Vladimír Málek, současný velitel tygří letky.
Přepravu carga a pozemního personálu zabezpečila tradičně kbelská CASA, přičemž v druhém týdnu cvičení byla česká ekipa posílena ještě o jeden sólák ev. č. 9244 „Cyber Tiger“ s mimořádně povedeným tygřím motivem z loňského roku. Počet letounů v zásadě reflektoval současný stav taktického letectva AČR, kdy je 211. letka vytížena účastí na celé řadě výcvikových aktivit doma i v zahraničí, a navíc stále pokračuje ve střežení vzdušného prostoru Slovenska, což kvůli změněné konfiguraci letounů QRA odčerpává ve větší míře technický resurs letounů a především „drop tanků“.
Poznámka* – 221. vrtulníková letka z Náměšti nad Oslavou může jakožto nástupnická jednotka po 331. letce bitevních vrtulníků (později 231. lbvr) uvádět své plné členství v NTA již od roku 2001, přičemž hned v následujícím roce si odnesla z NTM 2002 v portulagské Beji prestižní cenu The Silver Tiger Trophy.
Poznámka** – V případě 211. taktické letky z Čáslavi počítáme její oficiální plné členství v NTA teprve od roku 2010, kdy také ona získala prestižní sošku stříbrného tygra na NTM v holandském Volkelu. Její „tygří“ tradici však můžeme vysledovat hluboko do doby minulé až na počátek devadesátých let u dnes již legendární 1. letky, 11. slp v Žatci, létající na strojích Mig-29.
Do NATO Tiger Meetu 2024 se zapojilo přímo ze Schleswigu téměř 65 letounů a vrtulníků, další stroje pak působily z domovských základen v Německu (E-3A AWACS), Belgii (F-16AM/BM) a Nizozemí (F-35A). Během devíti letových dnů cvičení se podařilo odlétat při 620 misích více než 1100 hodin převážně nad chladnými vodami Severního moře, kde se nacházely největší vyhrazené prostory až do letové hladiny FL 660. (foto: NATO Tigers Association)
NTM 24 ve světle novinek
Letošního NTM 24 se tentokrát v termínu od 2. do 14. června účastnilo zhruba 65 strojů různých typů a 1100 účastníků ze 13 zemí. Další letouny působily ze svých domovských základen v Německu, Belgii a Nizozemí. Celkem se zde sešlo 15 tygřích letek s podporou dalších útvarů německé Luftwaffe. Tento ročník byl zároveň ve znamení dvou výrazných novinek. Tou první bylo vůbec poprvé zapojení bezpilotního prostředku German Heron TP od 512. letky ze Schleswigu do některých misí, při nichž například umožňoval díky svému senzorickému vybavení označovat cíle bojovým letounům, skryté pod vrstvou oblačnosti.
Druhou novinkou pak byla premiérová účast letounů páté generace F-35A z výzbroje 313. letky nizozemského královského letectva, které sice operovaly ze své domovské základny ve Volkelu, nakonec však 4 stroje dorazily do Schleswigu alespoň na víkend v rámci Tiger Games. Stroje páté generace stále představují absolutní novinku v aliančních operacích a nejdůležitější je nyní najít správný koncept jejich spolupráce se staršími letouny čtvrté generace, kterým na Tiger Meetu holandské F-35A pomáhaly vyhledávat díky špičkovým senzorům vzdušné i pozemní cíle a navádět je na ně.
Asi největší novinkou letošního Tiger Meetu byla premiérová účast letounů páté generace F-35A z výzbroje 313. letky nizozemského královského letectva KLu. Tyto letouny se do letových misí cvičení zapojovaly z domácí základny ve Volkelu, v pátek 7. června však čtveřice F-35A přistála přímo v Schleswigu, aby se jejich posádky mohly zúčastnit víkendových Tiger Games. Samozřejmostí byly instalované luneburgovy čočky a v této „non-stealth“ konfiguraci se pravděpodobně F-35A účastnily i misí NTM 24 nad Severním mořem. Jinak po celou dobu pobytu v Schleswigu byly „Pětatřicítky“ hangárovány v běžných zodolněných úkrytech, určených pro letouny Tornado. (foto: Radim Špalek, czechairforce.com)
Mise COMAO nad Severním mořem
Letové mise Tiger Meetu byly plánovány dle tradičního a osvědčeného konceptu, kdy se v dopoledních hodinách létaly mise COMAO podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících. Odpoledne pak následovaly tzv. Shadow mise zaměřené na společné operace menšího rozsahu, manévrový vzdušný boj či na úkoly přímé letecké podpory. Pořadatelství TLG 51 zároveň přineslo jeden velký benefit, kterým byla možnost využití opravdu velkých vyhrazených prostorů pro cvičení, které se rozkládaly primárně nad Severním mořem u pobřeží Německa, Nizozemí a Dánska. Další prostor se pak nacházel nad východní částí Německa a přilehlým Baltem.
Většina misí NTM 24 byla zároveň plněna v podmínkách radio-elektronického boje, který zabezpečovaly rušící Learjety německé společnosti GFD pomocí speciálních podvěsných kontejnerů REB. Každá z tygřích jednotek měla zároveň příležitost působit během cvičení jak v roli vlastních sil Blue Air, tak nepřátelských agresorů Red Air. Naprostou samozřejmostí bylo rovněž využití tankerů A330MRTT mnohonárodní jednotky MMU (Multinational Multirole Tanker Transport Unit), které mohli díky letos dokončené certifikaci konečně naplno používat i čeští stíhači. Možnost vzdušného tankování značně natáhla délku misí a výjimkou nebyly ani 2,5 hodinové lety českých Gripenů během dopolední mise COMAO, což je na podmínky českého letectva stále bezpochyby nadstandardní hodnota, i když při častých letech QRA nad Slovensko jde rovněž o téměř dvě hodiny trvající mise Tango Scramble.
Jednoznačně nejelegantnějším strojem NATO Tiger Meetu 2024 byly francouzske Rafale, které do Schleswigu vyslala nejen jednotka EC 3/30 se základnou BA 118 v Mont-de-Marsan, ale i námořní Flotille 11F ze základny Landivisiau. Zatímco směrovku Rafale C „138“ zdobil povedený „Nordsee Tiger“, námořní Rafale M „7“ mělo mimořádně efektní tygří motiv především na horní straně trupu a křídel. Jinak právě námořní Rafale měly bezkonkurenčně nejnižší přistávací rychlost a rozdíl na přistání před prahem RWY 23 byl oproti dalším typům na NTM 24 opravdu markantní. (foto: Emma le Rouzic a Aéronavale)
V Schleswigu bylo zároveň poněkud „přetajfunováno“, neboť do letových misí NTM 24 se zapojila TLG 74 z bavorského Neuburgu hned s osmi EF2000, s nimiž velmi často kooperuje naše „gripeňácká“ 211. letka. V prvním týdnu Tiger Meetu se do cvičení zapojily rovněž italské F2000A od 12° Gruppo “White Tigers” ze základny v Gioa del Colle, jenž pořádala loňský Tiger Meet. (foto: NATO Tigers Association a Emma le Rouzic)
Studená voda a absentující ILS
Povětšinou nepříznivé povětrnostní podmínky, spojené s intenzivními přeháňkami a silným větrem, včetně velmi chladného počasí na severu Německa zároveň ovlivnily plánování a realizaci jednotlivých letových misí, což v případě českých stíhačů znamenalo nutnost použití neoprenu. Vzdušný prostor pro mise COMAO byl totiž prakticky celý nad Severním mořem s teplotou vody okolo 12°C a příslušníci 211. taktické letky proto dle předpisu oblékali tzv. immersion suit (suchý oblek) pro delší přežití ve studené vodě v případě nouzového opuštění letounu.
Druhým faktorem byla absence systému ILS na základně v Schleswigu, kde němečtí piloti využívají pro přístrojové přiblížení jak systém TACAN, tak speciální koutové odražeče u RWY, jež ve spojení s patřičným režimem palubního radiolokátoru letounů Tornado IDS/ECR umožňují relativně přesné přiblížení do osy dráhy bez nutnosti pozemního RTZ. V případě českého kontingentu bylo nutné tyto věci zohlednit a většinu misí plánovat s přístrojovými postupy IFR pro odlety či návraty, při kterých byl pro přiblížení využíván systém autonomního tzv. navigačního přistání českých Gripenů, který v rámci postupů RNP LNAV/VNAV využívá prostorovou a výškovou navigaci dle GPS a nevyžaduje standardní pozemní navigační systémy pro přesné přístrojové přiblížení k RWY.
Letošní Tiger Meet provázelo povětšinou značně nepříznivé počasí s množstvím intenzivních přeháněk a silným větrem. Na snimku dvojice Gripenů „MAIDEN 15/16“ při návratu ze čtvrteční 2,5 hodinové mise COMAO nad Severním mořem, kdy oba stroje během přiblížení k prahu dráhy 23 prolétly „Tajemnou září nad Pacifikem“, jež následně udělala značné vrásky pozemnímu personálu. Na spodním snímku už jsou oba Gripeny pečlivě kontrolovány v zodolněném úkrytu základny Schleswig. (foto: Radim Špalek, czechairforce.com a 211. taktická letka)
Backseat exchange
Velmi oblíbenou činností na Tiger Meetech je tzv. „Backseat exchange“, tedy možnost svézt se na dvoumístných strojích, což dává unikátní příležitost vyzkoušet si bojovou techniku aliančních spojenců v průběhu reálné mise a porovnat jak technické, tak taktické schopnosti svých kolegů, a naopak. Samozřejmostí je umět ovládat některé funkce letounu ze zadní kabiny, dorozumět se s pilotem v přední kabině pomocí interkomu i bez něj a zvládat postupy při nouzovém opuštění letounu a katapultáži. Čeští piloti tak měli možnost letět například v letounech F-16D řeckého a tureckého letectva, domácím Tornadu ECR či neměckém EF2000, zatímco piloti těchto letounů se mohli zase na oplátku svézt v Gripenu. A přestože stroje JAS-39 rozhodně nejsou nejvýkonnější či nejmodernější bojovou platformou a zanedlouho oslaví neuvěřitelných 20 let služby v AČR, všichni piloti Šestnáctek i Tajfunů oceňovali snadné ovládání a nadčasový kokpit s přehledným pilotním workflow, které je i po dvaceti letech stále na úrovni a poskytuje pilotům solidní situační povědomí a přehled taktické situace, což jsou ve vzdušném boji stále důležité atributy, které rozhodují o jeho výsledku.
Spárka JAS-39D ev. č. 9819 byla využívána nejen k photo flightu, ale především k vývozům pilotů F-16, EF2000 a Tornado na zadní sedačce v rámci „Backseat Exchange“. Vzhledem k délce misí musela spárka létat v maximální přeletové konfiguraci s trojicí baků. (foto: NATO Tigers Association)
V průběhu dvou týdnů čeští stíhači absolvovali s Gripeny zhruba 30 letů a ve vzduchu strávili více než 40 hodin. Český kontingent si zároveň odnesl ze Schleswigu dvě cenné trofeje. Šlo jak o třetí místo v tradičních Tiger Games, tak především o cenu Tiger Spirit Award, kterou zástupci AČR získali vůbec poprvé v historii a která je příležitostně udělována samotnou NATO Tiger Association za příspěvek k naplnění podstaty existence asociace tygřích letek, spočívající v jejich spolupráci, přátelství a sdílení zkušeností. Hlavní cenu Silver Tiger Trophy pak zcela zaslouženě získali poprvé ve své historii příslušníci 6. letky polského letectva z Poznaně, kteří jsou plným členem tygří asociace od roku 2011. Jejich účast na NTM 24 je zároveň skoro zázrakem, neboť letka je v posledních dvou letech zaneprázdněna plněním operačního úkolu a častými misemi Combat Air Patrol v souvislosti s válkou na Ukrajině.
Do Portugalska s otazníkem
V roce 2025 bude organizátorem dalšího Tiger Meetu 301. letka portugalského letectva na základně Beja. Zároveň je nyní stále ve hvězdách, jestli se tygřího setkání v prosluněném Portugalsku zúčastní některý z českých zástupců. Náměšťská 221. vrtulníková letka sice už převzala všech 12 objednaných vrtulníků H-1 a výcvik na novém typu v poslední době značně akceleroval, na druhou stranu je potřeba zvážit, zda je rozumné letět s novými vrtulníky, s nimiž z českého pohledu stále ještě nejsou dostatečné provozní a operační zkušenosti, až do dalekého Portugalska. Čáslavské stíhače zase čeká v roce 2025 náročná mise Air Policing na Islandu a je otázkou, zda termín příprav a samotné mise nebude kolidovat s termínem cvičení, navíc i po celý rok 2025 budou pokračovat ve střežení vzdušného prostoru Slovenska. Každopádně začátkem příštího roku budeme ohledně možné účasti Vzdušných sil AČR na Tiger Meetu 2025 určitě moudřejší.
Velké poděkování za přípravu článku o Tiger Meetu 2024 si zaslouží Radim Špalek.
Série fotografií na letouny, projíždějící před fotografy po nepoužívané RWY 07/25 během pátečního Spotters Day 7. června. Spárka JAS-39D s volačkou „SILVO 15“ se v tento den využila pro společný odpolední Photo Flight a na jejím zadním sedadle je největší světová ikona Air-to-Air fotografie, japonský letecký fotograf Katsuhiko Tokunaga. Jinak Tornado ECR 46+52 alias „Viking Tiger“ domácí TLG 51 získalo trofej za nejlépe zbarvený tygří stroj letošního NTM 24, bohužel k nelibosti všech fotografů během cvičení příliš nelétalo. Zajímavým postřehem během focení v okolí letiště Schleswig-Jagel byla věková skladba spotterů u plotu, která se v průměru pohybovala nejčastěji okolo 45 – 65 let a mladí lidé prakticky chyběli. Že by už dnešní mladou generaci podobné věci nezajímaly? (foto: Radim Špalek, czechairforce.com)
NATO Tiger Meet není pouze o nadzvukových bojových letounech, ale součástí tygří komunity jsou pochopitelně i vrtulníkáři. Německá námořní letka ze stavu MFG 5 z Nordholzu s nádherně zbarveným Sea Lynxem Mk.88A aktuálně usiluje stát se právoplatným členem tygří komunity, což by se mohlo podařit již příští rok. Silná byla účast francouzského vojskového letectva, jehož jednotka EHRA 3-3 ze základny Étain-Rouvres přilétla do Schleswigu jak se čtyřmi lehkými Gazellami, tak dvěma bitevními EC 665 Tigre HAD (jeden ve schématu Tiger Fury) a transportním NH90 TTH Caïman. Návštěvníkům Spotters Day se na průletu představila rovněž pro „suchozemce“ raritní dvojice vrtulníků MH-60S Knighthawk amerického námořnictva z letky HSC-21 Det.3 “Wild Dogs”, které se účastnily z nedaleké základny Hohn aliančního cvičení BALTOPS. Zajímavostí na jednom Knighthawku bylo instalované zařízení AN/ASQ-235 AMNS (Airborne Mine Neutralization System). (foto: Aleš Hottmar)
(úvodní foto: 211. taktická letka Čáslav)
(zdroj: archív redakce czechairforce.com; článek „Stroje tygřích letek burácely nad Evropou. Český gripen se představil v nové kamufláži“, autor kapitánka Hana Havrdová, https://acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/stroje-tygrich-letek-buracely-nad-evropou–cesky-gripen-se-predstavil-v-nove-kamuflazi-252180/; Tiger Meet 2024, https://www.aeroresource.co.uk/events/nato-tiger-meet-2024/; NATO Tiger Meet 2024 ve Schleswigu, autor Jaroslav Špaček, Letectví+Kosmonautika č. 7/2024)
(aktualizace: 3. 8. 2024)