AktualityCvičení

Česká armáda má čtyři nové piloty Gripenů

Čtveřice českých pilotů se před pár dny vrátila ze Švédska, kde od poloviny února všichni absolvovali základní přeškolovací výcvik na nadzvukové letouny JAS-39C/D Gripen. Výcvik na letecké základně Satenäs, kde sídlí křídlo F7 „Skaraborgs“ švédského letectva trval zhruba tři měsíce.  Čeští stíhači byli prvními zahraničními přeškolovanými piloty Gripenů u znovu obnovené 73. letky* „Phoenix“, která byla zřejmě reaktivována v rámci nově vytvořené Gripen Training Academy, které jsme se podrobně věnovali ZDE.

Nabitý program výcviku se skládal z mnoha částí. Nejdříve piloti absolvovali výcvik na centrifuze a dril činností při nouzovém opuštění letounu s přistáním do vody. Náročná byla také trenáž v bazénu, kde piloti za téměř úplné tmy, při silných umělých vlnách, simulovaném větru, dešti a pocitové teploty okolo 4 stupňů museli prokázat zkušenosti získané v průběhu teoretické přípravy a suchého nácviku. Ve Švédsku na piloty čekala nejen teoretická příprava zaměřená na technický popis letounu, ale také náročný trénink na simulátoru a samotné lety. „Běžný den začínal ranním brífinkem, kde jsme se dozvěděli, kdy a jaké cvičení poletíme“, říká jeden z nových pilotů Gripenu.  A dodává: „Velký důraz byl kladen na správnou přípravu na let a jeho následné vyhodnocení“.

Pilot se nejdříve musí seznámit s tím,  jak fungují různé systémy letounu, což je důležité zejména při řešení různých závad. Na simulátoru musí zvládnout s novým letounem vzlet a přistání. Důležitý je výcvik létání podle přístrojů, létání za zhoršených meteorologických podmínek a řešení nouzových situací. Výcvik jako takový je obecně koncipovaný ve smyslu od jednoduššího ke složitějšímu. Výcvikové prostory, do kterých čeští piloti nejčastěji létali, se nacházely nad největším jezerem v Evropské unii – Vänernským jezerem a nad pobřežím Severního moře mezi Norskem a Dánskem. Součástí výcviku pilotů byly i lety nadzvukovou rychlostí, které piloti absolvovali právě nad Severním mořem.  Čeští piloti při přeškolení ve Švédsku nalétali zhruba 30 letových hodin na simulátoru a 15 letových hodin na dvoumístných JAS-39D a poté i na jednomístné variantě JAS-39C.

Poznámka* – 73. Flygdivision má v rámci švédského letectva relativně bohatou historii. Zformována byla již v roce 1941 na základně Satenäs jako součást křídla F7 a v šedesátých letech byla vyzbrojena letouny A-29B Tunnan a A-32A Lansen, které později nahradily stroje AJ-37 Viggen. V této době rovněž nesla označení „Gustav Gul“. V rámci finančních úspor je letka v roce 1977 zrušena, k její opětovné reaktivaci dochází až po 30-ti letech dne 1. ledna 2007 opět na základně Satenäs. Jejím novým posláním byl přeškolovací výcvik domácích a zahraničních pilotů na platformu Gripen, a v její výzbroji se tak objevují letouny JAS-39A/B. V roce 2010 je ještě změněno označení letky na „Gremlin“, ovšem na přelomu let 2012-2013 je letka opětovně zrušena. K její v pořadí druhé reaktivaci dochází pravděpodobně v únoru 2020 v souvislosti se vznikem nové Gripen Training Academy a transformací 71. letky „Spider“ a 72. letky „Ghost“ ze Satenäs na čistě bojové letky v roce 2016. 73. letka nově nese název „Phoenix“.

Důležitá kontrola výškové výstroje pilota před letem v rámci přeškolovacího výcviku nových českých pilotů ve Švédsku.  (foto: Astrid Amtén, tiskové oddělení F7 Skaraborgs)

 

„Všichni čtyři piloti již mají zkušenosti z letounu L-159 ALCA a jejich přechod na  nadzvukový letoun je tak mnohem snazší. Na alkách naši  piloti nalétají řádově stovky letových hodin a někteří mají zkušenosti i ze zahraničních cvičení“, říká plukovník Petr Tománek, velitel 21. základny taktického letectva Čáslav. „Po návratu do České republiky na piloty čeká dvou až třítýdenní cyklus teoretických přednášek, který je má adaptovat zpět na domácí prostředí. Dále následuje letecký výcvik pro operační použití na letounech JAS-39C/D Gripen. Po jeho ukončení budou piloti  zařazeni do hotovostního systému NATINAMDS“, dodává velitel 21. taktického křídla v Čáslavi plukovník Jaroslav Tomaňa.

„To, že jsem se stal stíhacím pilotem je pro mě splněný sen, který jsem žil  od dětství. Létání je pro mě poslání a rozhodně to není pouze práce. Je to životní styl, kterým žiju i v osobním životě“, říká další z přeškolených pilotů. „Přesně tak, splněný sen“, přitaká další. „Když vidím tento letoun letět na obloze, stále nemůžu uvěřit tomu, že mohu tento stroj pilotovat i já“.

Ten, kdo se chce stát vojenským pilotem má před sebou poměrně dlouhou a náročnou cestu. Nejdříve se musí stát vojákem z povolání, absolvovat studium na Univerzitě obrany a během něj základní letecký výcvik v Centru leteckého výcviku Pardubice.  Na 211. a 212. taktickou letku jsou piloti doplňováni podle potřeb Armády České republiky z 213. výcvikové letky. Piloti musí absolvovat všechny druhy předepsaného výcviku např. výcvik manévrového vzdušného boje, výcvik vzdušného souboje za hranicí viditelnosti, navigační lety, útok proti pozemním cílům a další. Ti, kteří dosahují vynikajících výsledků „Air to Air“,  jsou předurčeni pro bojové letouny JAS-39 Gripen. Noví piloti Gripenů nahradí u 211. taktické letky své kolegy, kteří odešli do zálohy či přešli na jiná služební místa.

Autor textu: kapitánka Hana Havrdová, tisková a informační důstojnice 21. základny taktického letectva Čáslav, redakčně upraveno.

Přeškolovací výcvik nových českých pilotů ve švédském Satenäs se realizuje na letounech Gripen C/D švédského Flygvapnetu.  (foto: Astrid Amtén, tiskové oddělení F7 Skaraborgs)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Aleš Hottmar)

(zdroj: článek „Česká armáda má čtyři nové piloty gripenů“, autor kapitánka Hana Havrdová, http://www.acr.army.cz/informacni-servis/zpravodajstvi/ceska-armada-ma-ctyri-nove-piloty-gripenu-221185/; článek  „Čtyři piloti absolvovali přeškolovací výcvik ve Švédsku“, autor kapitánka Hana Havrdová, http://afbcaslav.cz/?p=2306)

(aktualizace: 14. 5. 2020)