AktualityAkviziceModernizaceTechnika

Africká mise Aera Vodochody s novým L-39NG do Alžírska

Sériová výroba nového cvičného proudového letounu L-39NG z produkce české společnosti Aero Vodochody se nedávno rozběhla naplno a po úspěšném předání prvních šesti engéček vietnamskému letectvu a připravované dodávce prvních kusů pardubickému CLV se nyní Aero zaměřuje také na africké zákazníky, kteří by mohli požadovat obměnu své flotily stárnoucích Albatrosů za nová engéčka. Jedním z takových dlouholetých zákazníků je Alžírsko, které má základní pilotní výcvik postavený převážně na starších československých letounech Z-43/142 a L-39 Albatros. A právě na základnu v alžírském Tafaraoui  u města Oran, kde sídlí Vysoká vojenská letecká škola alžírského letectva, nedávno přilétl jeden z prototypů L-39NG v rámci předváděcí akce výrobce.

Alžírské letectvo patřilo mezi vůbec největší uživatele československých cvičných proudových letounů L-39 a v minulosti bylo do této africké země dodáno celkově 56 Albatrosů (49 verze L-39ZA a sedm ve verzi L-39C). Úplně první dodávku 10ks L-39ZA.1 ze 41. série Alžírsko obdrželo v roce 1987, dalších 10ks L-39ZA.1 ze 42. výrobní série získalo v roce 1988 a následně 12ks L-39ZA.1 z 51. série v roce 1991, které ve stejném roce doplnilo ještě 7ks L-39C.1 rovněž z 51. série. Tyto letouny byly zpočátku zařazeny do výzbroje 618. pokračovací výcvikové letky (618e escadron d’entraînement avancé) v Tafaraoui a později i k 632. výcvikové letce (632e escadron d’appui léger) v Mecherii. Dalších 17ks letounů novější verze L-39ZA.4 z 53. a 54. výrobní série obdrželo Alžírské letectvo v letech 2002-2004 a zajímavostí je, že tyto letouny Alžírsku nedodal výrobce, nýbrž česká obchodní společnost PAMCO Int. a šlo převážně o letouny z nerealizovaného kontraktu pro Nigérii.

Přestože byly Albíky po dolétání svého meziopravního technického resursu generálkovány přímo u výrobce ve Vodochodech, Alžírsko později získalo veškeré potřebné technologie k provádění generálních oprav v domácích podmínkách. Veškerou údržbu a předepsané práce zde totiž zajišťuje státní organizace ERM Aéro (Etablissement de Rénovation des Matériels Aéronautiques) a to ve spolupráci s českou obchodní společností VORRENS s.r.o., která zde v podstatě zastupuje zájmy výrobce Aero Vodochody.

Z celé flotily 56 dodaných Albatrosů je stále vedeno ve stavu letectva více než 30 strojů, z nichž přímo aktivně provozovaných je okolo 24ks. Albíky se v alžírském letectvu používají k základnímu výcviku studentů Vysoké vojenské letecké školy v Tafaraoui při přechodu na proudovou techniku z pístových letounů Safir 43 a Firnas 142, což není nic jiného než licenční Zlínky. V současné době jsou L-39 ve výzbroji 618. letky v Tafaraoui u Oranu na severu země a 632. letky v Mecherii na západě Alžírska, odkud jsou i obě fotografie. (foto: Fulcrum – Algerian Spotters, https://www.facebook.com/AlgerianSpotters)

 

Prodej L-159 se nezdařil

Sám výrobce se snažil opětovně proniknout na důležitý alžírský trh již v minulosti, když nabízel představitelům alžírského letectva tehdejší novinku L-159B a v září 2004 dokonce zavítal s dvěma Alkami v rámci předváděcího turné přímo do Tafaraoui. Alžírské letectvo si však L-159 neobjednalo a svůj pokročilý letecký výcvik později spojilo s přeci jenom výkonnějšími ruskými letouny Jak-130, které navíc mohou používat i širokou škálu východní munice, kterou již mělo alžírské letectvo ve výzbroji. Zároveň je vůbec otázkou, zda by tehdejší americká administrativa souhlasila s vývozem L-159 do této africké země.

Vzhledem k postupně stárnoucí flotile intenzivně používaných Albatrosů však alžírské letectvo v současnosti hledá jejich nástupce pro zabezpečení základního přeškolovacího výcviku na proudovou techniku. Alžířani požadují vcelku logicky platformu s příznivými pořizovacími a provozními náklady, která zároveň disponuje moderní avionikou a pokročilými simulačními technologiemi. Už v květnu 2022 proto Vodochody navštívila alžírská delegace vedená generálmajorem Salimem Gridem, kterému byla prezentována jak případná modernizace starších L-39 s využitím moderní avioniky Genesys, tak samozřejmě i nové L-39NG, včetně možností jejich sériové výroby a participace alžírského leteckého průmyslu. Sám výrobce samozřejmě upřednostňuje spíše nákup nových strojů, neboť nákladná modernizace poměrně olétaných draků nemusí vždy dávat finanční smysl. V rámci prodejní podpory L-39NG proto nedávno Aero vyslalo prototyp ev. č. 0476 na předvedení přímo do Alžírska.

Podstatná část alžírských Albíků prošla po roce 2005 generálními opravami přímo u výrobce ve Vodochodech, Alžířani si však v dnešní době realizují předepsané práce z větší části sami v komplexu státních opraven ERM Aéro, díky čemuž se jim daří udržet v aktivním provozu okolo 24ks Albíků, což je na africké poměry nádherné číslo. (foto: Petr Štefl via www.czechairspotters.com)

 

Členové alžírské delegace si mohli v květnu 2022 prohlédnout ve Vodochodech jeden z modernizovaných letounů L-39C kazašského letectva, které v rámci rozsáhlého upgrade získaly mimo jiné moderní „glass cockpit“, tvořený avionikou Genesys či průhledovým indikátorem HUD-39 od české společnosti SPEEL PRAHA s ovládacím panelem Borsight. Modernizovaný kokpit Albatrosů je tak do určité míry podobný kokpitu nových L-39NG. (foto: Aero Vodochody, www.aero.cz)

 

Engéčko poprvé v Africe

I když výrobce nedávno prezentoval prototyp L-39NG ev. č. 0476 na prvním ročníku International Airshow v Egyptě jakožto oficiálně první představení engéčka na africkém kontinentu, ve skutečnosti se tento letoun ještě před plánovanou leteckou přehlídkou v Egyptě objevil na konci srpna v Alžírsku v rámci ukázky pro představitele alžírského letectva.

Už samotný přelet na základnu Tafaraoui u Oranu, realizovaný ve čtvrtek 22. srpna, ukázal na zřejmé výhody L-39NG oproti starým Albatrosům. Zatímco v červenci 2023 během přeletu trojice L-39ZA nigerijského letectva na africký kontinent musela být zvolena dvě mezipřistání ve francouzském Dijonu a španělské Valencii, odkud následně Albíky pokračovaly do alžírské Ghardáje, tak při přeletu engéčka 0476 po obdobné letové trase stačilo jediné mezipřistání ve Francii. Tovární L-39NG totiž po vzletu z Vodochod a zhruba 1,5 hodině letu přistál na francouzské základně v Dijonu, kde doplnil palivo, a odtud následně po 3 hodinách letu dorazil přímo na základnu Tafaraoui. Letoun byl na přelet vybaven dvojicí přídavných nádrží na 350 litrů paliva a logistickou podporu už tradičně zabezpečil Pilatus PC-12 (reg. OK-PTT) společnosti Air Bohemia. K návratu zpět do České republiky pak došlo ve čtvrtek 29. srpna.

Průhledový displej PDU-39/159 od české společnosti SPEEL PRAHA používaný na engéčkách umí zobrazovat potřebné údaje ve východním standardu, který vychází ze symboliky HUD použité na ruských strojích Su-27. (zdroj: SPEEL PRAHA, https://speel.cz/)

Přestože o předváděcí akci engéčka na alžírské základně Tafaraoui drží výrobce z pochopitelných důvodů pověstného bobříka mlčení, je zřejmé, že snahou Aera je nabídnout Alžírsku cenově výhodné řešení, které by zabezpečilo kontinuitu základního výcviku mladých pilotů alžírského letectva na modernější a provozně efektivnější platformě. Zároveň je nadmíru jasné, že výrobce nabízí Alžírsku variantu L-39NG ve východní konfiguraci, i když je samozřejmě otázkou, do jaké míry bude chtít alžírská strana případného nástupce Albatrosu tzv. „easternizovat“. Jde zároveň o obrovskou výhodu Aera oproti konkurenci, kdy je český výrobce schopen dodat Alžírsku stroj, který umí avionicky zobrazovat informace v západním či východním standardu a se symbolikou, používanou na ruských letounech, které tvoří páteř vzdušných sil Alžírska.

Zda se Aeru Vodochody podaří v africkém regionu uspět ukážou až následující měsíce, každopádně objednávka od důležitého alžírského zákazníka, která má potenciál znít klidně na vyšší desítky kusů, může ve výsledku rozhodnout o rentabilitě celého programu L-39NG a v podstatě i o další budoucnosti Aera Vodochody, která i přes různé PR proklamace posledních týdnů není zrovna růžová. Tak držme palce.

Nové engéčko by umožnilo alžírskému letectvu plynulý přechod z dosluhujících Albatrosů a zabezpečilo tak kontinuitu dalšího výcviku alžírských pilotů ještě před tím, než usednou do kokpitu pokročilých dvoumotorových cvičně-bojových letounů Jak-130. (foto: Jakub Vaněk, www.planes.cz@jakub_vanek)


 

 

(úvodní ilustrační foto: Jakub Vaněkwww.planes.cz@jakub_vanek)

(zdroj: kniha „Albatros – Aero L-39, L-59, L-139“, autor  JUDr. Jakub Fojtík, Ph.D., LL.M., vydavatelství Magnet Press; archív redakce czechairforce.com; https://l-39.cz/L-39_uzivatele.html; publikace AERO – Jakab Publishing od Miroslava Irry – L-39 Albatros)

(aktualizace: 10. 9. 2024)