Aero úspěšně předalo prvních šest L-39NG vietnamskému letectvu
Český výrobce AERO Vodochody AEROSPACE ve spolupráci se společností Omnipol právě v těchto dnech úspěšně splnil první část zakázky na výrobu letounů nové generace L-39NG, když předal úvodních šest engéček vůbec prvnímu zákazníkovi, vzdušným silám Vietnamu. Samotný kontrakt na nákup 12 strojů L-39NG pro vietnamské letectvo uzavřela skupina Omnipol, která je jedním z akcionářů Aera Vodochody, již v roce 2021 a úspěšné předání první šestice L-39NG novému zákazníkovi otevírá zcela novou kapitolu v historii Aera Vodochody.
Úspěšnému předání prvních šesti strojů L-39NG představitelům vietnamského letectva předcházelo kompletní smontování všech strojů, jež byly do Vietnamu dopraveny v rozloženém stavu, ověření všech jejich funkcí a zalétání továrním pilotem přímo ve Vietnamu. Posledním krokem v předání letounů pak byl tzv. test SAT, neboli Site Acceptance Test, jež se koná přímo u zákazníka a je v režii přibližně desetičlenného společného týmu specialistů výrobce Aero Vodochody a společnosti Omnipol. Finální kompletace i zálet šestice L-39NG dopadly na výbornou a české letouny teď mohou plně sloužit jako výcviková platforma pro trénink stíhacích pilotů vietnamského letectva.
Samotné doručení hotových letounů L-39NG zákazníkovi má samozřejmě několik předepsaných fází a kroků. Nejprve jde o splnění všech stanovených požadavků v rámci tzv. FAT (Factory Acceptance Test), což znamená test akceptace na tovární úrovni v závodu Aero ve Vodochodech. Ještě před odesláním letounu do Vietnamu přijede do Vodochod tým specialistů zákazníka včetně pilotů, kde letadlo vyzkouší za letu pod dohledem továrního pilota Aera, zda je vše v pořádku, a teprve poté může být letoun dopraven na místo určení. Po doručení zákazníkovi letoun na místě během tří týdnů tým specialistů výrobce zase složí a tovární pilot Aera zalétá. Zde se provádí již zmiňovaný test SAT (Site Acceptance Test), což je proces, při kterém se stroj testuje a přejímá přímo u zákazníka. Účelem SAT je zajistit, zda byl letoun ve Vietnamu správně nainstalován a nakonfigurován, a je připraven k provozu.
Kompletní smontování všech strojů, které jsou do Vietnamu přepraveny v rozloženém stavu, probíhá přímo na základně Tuy Hòa ve velkém hangáru zdejšího útvaru. Po smontování a ověření všech jejich funkcí jsou letouny zalétány továrním pilotem Aera. Na snímku engéčko 2305 z první dodávky L-39NG do Vietnamu v prosinci 2023, připravené před hangárem ve vojenské části základny Tuy Hòa k jednomu ze záletů. (foto: VPAF)
Zákazník dostává k hotovým letounům L-39NG také příslušnou sadu teoretického a praktického školení, která obsahuje rovněž simulační výcvikový systém, který je podstatný pro výcvikový proces vzdušných sil na straně zákazníka. Systém se skládá z leteckého simulátoru, který v nejvyšší verzi simuluje všechny prvky letu včetně chování letadla za různých letových podmínek. Dodány jsou rovněž různé manuály pro piloty a mechaniky. Například jen příručka pro letoun L-39NG má desítky tisíc stran a slouží technikům jako intuitivní průvodce při opravách, včetně informací o potřebném nářadí a jeho použití. Piloti mají k dispozici stejně obsáhlý manuál, jenž detailně popisuje postupy při různých leteckých manévrech a situacích.
Platforma L-39NG, kombinující moderní avionické systémy, účinný proudový motor a vynikající letové vlastnosti, v současné době umožňuje západní i východní konfiguraci a splňuje podmínky komplexního a nákladově efektivního výcviku budoucích pilotů letounů čtvrté a páté generace, jako jsou například letouny F-16 a F-35. Ve vietnamském letectvu budou nová engéčka využívána ke komplexnímu výcviku pilotů taktického letectva před přechodem na výkonnější dvoumotorovou platformu Jak-130. (foto: Aero Vodochody, www.aero.cz)
Logistický oříšek s přepravou do Vietnamu
Přeprava samotných letounů do Vietnamu je z logistického hlediska opět velmi složitý proces. Před transportem k zákazníkovi se každý letoun musí rozebrat, což trvá asi jeden týden. Každý stroj je uložený ve speciálně vyrobených železných přepravních klecích, v jedné je trup, v další křídla, ve třetí ocasní část a v poslední výškovky. Všechny části jsou kvůli poškození zabaleny do speciální modré fólie a součástí každé dodávky je také sada náhradních dílů a pozemního vybavení. Takto rozložené stroje jsou kamiony přepraveny z Vodochod na mezinárodní Letiště Václava Havla na pražské Ruzyni, kde jsou pomocí autojeřábu přeloženy z kamionů do nákladního stroje Boeing 747-446F společnosti National Airlines, která zabezpečuje finální přepravu engéček na vietnamské letiště Cam Ranh. Odtud jsou stále rozložené a zabalené L-39NG přepraveny nákladními vozy vietnamské armády na základnu Tuy Hòa, kde v následujících měsících specialisté výrobce provádí kompletaci všech letounů a oživení jejich systémů, tak aby bylo možné uskutečnit prvotní kontrolní zálety na domácí půdě.
Vůbec první transport trojice nových L-39NG do Vietnamu se uskutečnil v úterý 12. prosince 2023, kdy nákladní Boeing 747-446F (reg. N537CA) přepravil do Cam Ranh trojici letounů trupových čísel 2303, 2304 a 2305. Druhou várku engéček dopravil do Vietnamu tentýž stroj společnosti National Airlines ve středu 28. února 2024 a šlo o trojici L-39NG s pravděpodobnými trupovými čísly 2301, 2302 a 2306. Zatím poslední dodávka se uskutečnila v úterý 30. července 2024, kdy nákladní Boeing 747-446F (reg. N663CA) přepravil do Cam Ranh další trojici letounů pravděpodobných trupových čísel 2307, 2308 a 2309. Poslední čtvrtá várka engéček trupových čísel 2310, 2311 a 2312 by měla do Vietnamu dorazit ještě do konce tohoto roku, čímž si výrobce splní celý kontrakt.
Pokud se platforma L-39NG v drsných podmínkách Vietnamu osvědčí, je možné, že tento důležitý asijský zákazník objedná dalších 12 engéček. Teprve počet 24 strojů by měl totiž plně dostačovat výcvikovým potřebám letectva Vietnamu po dolétání a vyřazení všech původních Albatrosů.
Série zimních snímků finálních záletů engéček 2301 a 2302 z druhé dodávky do Vietnamu, která se uskutečnila na konci února 2024. Z důvodů platné legislativy byly během záletů na letounech aplikovány ve formě polepů české praporové znaky a dočasné trupové evidenční číslo, zapsané ve vojenském leteckém rejstříku. (foto: Aero Vodochody, www.aero.cz)
(úvodní foto: Aero Vodochody, www.aero.cz)
(zdroj: TZ „Úspěšné předání L-39NG prvnímu zákazníkovi“, https://www.aero.cz/uspesne-predani-l-39ng-prvnimu-zakaznikovi/; TZ „OMNIPOL předal prvních šest L-39NG vzdušným silám Vietnamu“, https://www.omnipol.cz/omnipol-predal-prvnich-sest-l-39ng-vzdusnym-silam-vietnamu; archív redakce czechairforce.com)